top of page

FOLLOW ME:

Fotit? Pak pořádně!

  • fancy-ss
  • 23. 12. 2014
  • Minut čtení: 4

Opět se zaměřím spíše na začátečníky, ikdyž si dovolím tvrdit, že i mnozí pokročilý fotografové modlů, by občas potřebovaly vysvětlit základní "pravidla" fotografování.

Každý kdo začíná fotit, by se měl nejprve držet pravidel od zkušených fotografů (zlatý řez, kompozice, hloubka ostrosti, světlo...), protože pokud se těchto zásad budete držet, podaří se Vám dobré fotky s nějvětší pravděpodobností dřívě, než pokud by jste hned ze začátku experimentovaly. Samozřejmě, že fotografování je o nápadech a právě experimentech a každá fotka je tím originální, ale každý mistr musel nějak začínat.

Není dobré snažit se fotit podle jednoho fotografa, mohlo by se Vám pak snadno stát, že budete doslova jeho nepovedenou kopií. To je nežádoucí.

Zásady fotografování, co je to zlatý řez atp. najdete na internetu a kdo nenajde, tak ten je marný. ;) Nebudu se jim tedy věnovat, ačkoliv jsou pro focení modelů stěžejní a měl by je znát každý ať se chce věnovat jen modelům, tak i jiné fotografii.

Chtěla bych se zameřit především na časté chyby ve fotografování modelů a pokusit se Vám vysvětlit jak je můžete napravit a proč jsou špatné, ikdyž z Vašeho pohledu vypadají dobře.

První nejčastější chybou je nadhled. Představte si živého koně, nebo i jiné zvíře. Nejlépe vypadá vždy když fotíte z úrovně očí zvířete, nebo ještě lépe, když se Vám zvíře kouká do objektivu. To samé platí při focení modelů. Myslete na to, že oči modelu jsou nejdůležitější a když si třeba lehnete na nějakou podložku a budete fotit z leže z foťákem opřeným o zem fotky dostanou hned mnohem více na reálnosti!

Černá elipsa jste vy, růžoví kolečko je model a hrbol na něm jeho očko. Červená šipka pak ukazuje směr jakým by měl být model proti objektivu.

Bez názvu-1.jpg

Už tedy víme z jakého úhlu fotit model a teď by jsme se měli kouknout na další, tentokrát asi trošku rozsáhlejší kapitolku a tou je ostrost.

Většina levnějších digi kompaktů nemá možnost manuálního ostření (levnější, myšleno pod 5 tis.). Pokud fotíte na automat snaží se fotoaparát zaostřit na vzdálenější a dominantnější objekt a objekty před zaostřeným objektem rozmazat.

To je pro nás, ale nežádoucí, protože my chceme mít zaostřený právě ten objekt v popředí a to je model. :)

U těch zmíněných levných foťáčků je třeba (pokud to jde) nastavit zaostřování na střed, kousek od modelu poodejít přizoomovat a posunout foťákem tak aby byla hlava modelu na středu hledáčku, nebo display, namáčkneme spoušť, autofocus zaostří ta hlavu a mi při namáčknuté spoušti posuneme foťák tak aby na display, nebo v hledáčku vznikla námi požadovaná kompozice. Domáčkneme spoušť a máme perfektně zaostřenou fotku. Někdy hold musíte přeostřovat na několikrát, ale to je bohužel osud majitelů levných kompaktů.

S tím přizoomováním souvisí i další věc a tou je bokeh. Bokeh je v hloubce ostrosti to co je za ostrým objektem rozmazané. Čím menší hloubka ostrosti, tím krásnější bokeh. U kompaktů se ho dá docílit (a sním i koleček) právě přizoomováním. Chce to hodně tréninku a fotit při dobrém světle. Když zoomujete, foťák musí přizavírat clonu a tím pádem dopadá na čočku méně světla a na automatu si foťák pomáhá zvednutím ISO, neboli citlivosti, když je příliš vysoká, vzniká na fotce zrnitost (šum) a fotka není kvalitní.

Na fotoaparátech s manuálními režimi to můžete řešit ručním nastavením, ale manuální režim zase levné kompakty (a většinou i ty drahé) nemají a setkáme se sním převážně jen na zrcadlovkách, nebo ploprofesionálních a profesionálních kompaktech.

Sama jsem několik let fotila s kompaktem střední třídy (cena tehdy asi 4 tis.) a daly se sním udělat fotky nádherné. Naopak si myslím, že pokud začínáte s kompaktem a opravdu se sním vyfotíte, ne opravdu to nezvládnete za pár měsíců, nebo týdnů, přechod na zrcadlovku už pro Vás bude jen třešničkou na dortu a naučíte se sní mnohem snadněji, už jen proto, že budete mít vyzkoušené všechny možnosti Vašeho kompaktu, na které jen nabalíte ty co nabízí zrcadlovka.

Bez názvu-6.jpg

Nemáte nápad? Pak ven ani nelzte. V 90% vzniknou jen tuctovky co nudí. Než vyjdu ven přemýšlím jaké je počasí a kam půjdu fotit. V hlavě si pak představuji kompozici a jaké modely by se mi hodily. Někdy si dám na domácí přípravu i dvě hodinky, venku už pak jen odfotím. Hodí se to třeba v zimě, nemusíte kompozici řešit v terénu, ale můžete si vše připravit doma a mít odfoceno třeba za půl hodinky. :)

Ono když máte náladu na focení, tak nápady většinou přijdou samy. :)

Dávejte si také pozor ať modelům na fotkách neuseknete nějakou tu část těla, nejhůře vypadají asi fotky modelů bez uší, nohou, nebo části hlavy. Samozřejmě, můžete fotit i portréty, ale do toho bych Vám jako začátečníkovy asi neradila se pouštět. Držte se vždy zásadami správné kompozice, její pravidla, si můžete snadno vyhledat na internetu. Všímejte si fotek živých zvířat, tak by totiž měly vypadat i ty modelové. Snažte se aby fotky působily co nejpřirozeněji a nejlépe aby diváky zmátli natolik, že si bude myslet, že místo modelu se kouká na živé zvíře.

Poslouchejte rady zkušenějších a kritiku berte jako největší dar. Pokud se ji naučíte přijmat a poučit se z ní posune Vás to hodně rychle dopředu.

Jako inspiraci přidávám SVOJE fotky kompaktním fotoaparátem Canon SX 120 IS, který jsem měla tři roky a který mě toho naučil nejvíc.

IMG_1390.jpg
IMG_1185.jpg
IMG_2387.jpg

 
 
 

コメント


  • Facebook Clean Grey
  • Twitter Clean Grey
  • Instagram Clean Grey

RECENT POSTS: 

SEARCH BY TAGS: 

© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • Instagram Black Round
bottom of page